Menu mitre10cup.co.nz

News

2004 Steinlager Rugby Awards nominees

Fotopress

Thursday, December 23, 2004    allblacks.com    Fotopress

The New Zealand Rugby Union today announced the nominees for the awards.

Across the categories, New Zealand teams, coaches, players and volunteers will be acknowledged for a year which brought no less than three world championships, two Churchill Cup victories and a number one ranking for the All Blacks at year’s end.

Those results have yielded several nominations in the adidas Team of the Year award with four teams nominated. The teams are the All Blacks, who won 10 out of 12 matches in 2004 including an unbeaten four-match tour of Europe, Air New Zealand NPC Division one semi-finalists and Ranfurly Shield winners Bay of Plenty, Air New Zealand NPC Division One champions Canterbury as well as the New Zealand Colts, winners of this year’s IRB Under 21 World Championships.

Bay of Plenty also figured in the Coach of the Year award, with coach Vern Cotter nominated along with Canterbury coach Aussie McLean, New Zealand Under 21 coach Bryce Woodward and New Zealand Sevens coach Gordon Tietjens.

All Blacks vice-captain Richard McCaw has been nominated in two categories. One of these is Rebel Sport Super 12 Player of the Year, along with his Crusaders team mate Daniel Carter. The other nominee in this category is Jono Gibbes, who captained the Chiefs to their first ever Super 12 semi-final appearance in 2004.

McCaw is also in contention for the Air New Zealand NPC Division One Player of the Year along with Bay of Plenty’s Glen Jackson and Wellington’s Conrad Smith.

In the Air New Zealand NPC Division Two Player of the Year category, the nominees are Nelson Bays loose forward Mark Bright, Hawke’s Bay prop Clint Newland and Counties Manukau midfielder Niva Ta’auso.

Vying for the Air New Zealand NPC Division Three Player of the Year award are Horowhenua-Kapiti loose forward Craig Tansley, Poverty Bay flanker Sione Ngatu and Wairarapa-Bush lock Stu Smith.

In the Referee of the Year category, the nominees are Kelvin Deaker, Paul Honiss and Paddy O’Brien.

Auckland’s domination of the Lion Foundation Cup sees lock Victoria Heighway nominated for the Women’s Player of the Year, together with Black Ferns and Manawatu captain Farah Palmer and Canterbury winger Stephanie Mortimer.

The New Zealand Rugby Volunteer of the Year award, which honours those who tirelessly toil away for the love of the game, was first awarded in 2002.

This year’s nominees are Hawke’s Bay’s Adele Wakely, who has been involved with rugby since 1971, Waikato’s Allen Grainger, a Frankton Rugby Club stalwart, and Canterbury’s Bryce Murray who has served in many roles for both the North Canterbury Rugby Sub Union, the Canterbury Country Sub Union and the Glenmark Club.

Several of the award winners, including the NZRU Age Grade Player of the Year and the Richard Crawshaw Memorial Sevens Player of the Year will be named on the night.

The judges for the 2004 Steinlager Rugby Awards were Tane Norton, Sir Brian Lochore, John Sturgeon and Bob Howitt.

The categories and nominees for the 2004 Steinlager Awards are as follows:

NZRU Age Grade Player of the Year

Winner named on the night

Richard Crawshaw Memorial Sevens Player of the Year
Winner named on the night

NZRU Referee of the Year
Kelvin Deaker
Paul Honiss
Paddy O’Brien

Lion Foundation Cup Women’s Player of the Year
Victoria Heighway (Auckland)
Stephanie Mortimer (Canterbury)
Farah Palmer (Manawatu)

New Zealand Rugby Volunteer of the Year
Allen Grainger (Waikato)
Bryce Murray (Canterbury)
Adelle Wakely (Hawke’s Bay)

Rebel Sport Super 12 Player of the Year
Daniel Carter (Crusaders)
Jono Gibbes (Chiefs)
Richard McCaw (Crusaders)

adidas Team of the Year
All Blacks
Bay of Plenty
Canterbury
New Zealand Colts

Tom French Memorial Maori Player of the Year
Winner named on the night

Air New Zealand NPC Division Three Player of the Year
Craig Tansley (Horowhenua-Kapiti)
Sione Ngatu (Poverty Bay)
Stu Smith (Wairarapa Bush)

Air New Zealand NPC Division Two Player of the Year
Mark Bright (Nelson Bays)
Clint Newland (Hawke’s Bay)
Niva Ta’auso (Counties Manukau)

Air New Zealand NPC Division One Player of the Year
Glen Jackson (Bay of Plenty)
Richard McCaw (Canterbury)
Conrad Smith (Wellington)

New Zealand Rugby Coach of the Year
Vern Cotter (Bay of Plenty)
Aussie McLean (Canterbury)
Gordon Tietjens (New Zealand Sevens)
Bryce Woodward (New Zealand Under 21)

Steinlager Salver for an outstanding contribution to New Zealand Rugby
Winner named on the night

Kelvin R. Tremain Memorial Trophy Player of the Year
Winner named on the night