Menu mitre10cup.co.nz

News

Mitre 10 Cup squads: 2018

Getty Images

Monday, August 20, 2018    allblacks.com    Getty Images

AUCKLAND

Last year: 6th
Division: Premiership
Coach: Alama Ieremia
Losses and loans: Loketi Manu, Benjamin Nee-Nee, Jacob Pierce (North Harbour), Latiume Fosita, Pisi Leilua (Counties Manukau), Tom McHugh (Bay of Plenty), Greg Pleasents-Tate (Canterbury), Isi Tuungafasi (Northland), Samiuela Ulufonua (Hawkes Bay)

The Auckland squad is (caps in brackets):

Sam Prattley (43), Jarred Adams (0), Ezekiel Lindenmuth, Marco Fepulea'i (1), Marcel Renata (21), Taniela Koroi (0), Ofa Tu'ungafasi (41), Mike Sosene, Robbie Abel, Leif Schwencke, Michael Fatialofa (19), Jamie Lane (2), Jack Whetton (20), Patrick Tuipulotu (21), Faatiga Lemalu (0), Dalton Papalii (4), Lyndon Dunshea (1), Blake Gibson (21), Adrian Choat (0), Akira Ioane (27), Taleni Seu (21), Hoskins Sotutu (0), Evan Olmstead (0), Waimana Riedlinger-Kapa (0), Jonathan Ruru (0), Leon Fukafuka (19), Desma Liaina, Harry Plummer (3), Daniel Kirkpatrick (0), Jacob Umaga (0), TJ Faiane (17), Tanielu Tele'a, Tumua Manu (4), Melani Nanai, (24), Joe Ravouvou (8), Salesi Rayasi (0), Caleb Clarke (3), AJ Lam, Jordon Trainor (8).

WATCH: MITRE 10 CUP FIRST ROUND HIGHLIGHTS

BAY OF PLENTY

Last year: Beaten finalist in Championship
Division: Championship
Coach: Clayton MacMillan
Gains: Trael Joass (Tasman), Tom McHugh (Auckland)
Losses: Jesse Parete (Taranaki), Sovelio Ropati (Counties Manukau), Te Aihe Toma (Counties Manukau)

The Bay of Plenty squad is (caps in brackets):
Nathan Harris (29 games), Liam Polwart (14), Sabastian Siataga (13), Ross Geldenhuys (0), James Lay (10), Tevita Mafileo (0), Tom McHugh (0), Aidan Ross (24), Solomona Sakalia (33), Jeff Thwaites (21), Tyler Ardron (7), Kane Le'aupepe (0), Baden Wardlaw (1), Hugh Blake (20), Sam Cane (19), Mitchell Karpik (6), Tanerau Latimer (79), Aileone Junior Lafaele-Mua (1), Hoani Matenga (0), Luke Campbell (16), Richard Judd (10), Mike Delany (72), Jason Robertson (0), Lalakai Foketi (30), Terrence Hepetema (19), Liam Steel (4), Trael Joass (0), Matthew Garland (3), Fa'asui Fuatai (0), Kaleb Trask (0), Bailey Simonsson (0), Chase Tiatia (26)

CANTERBURY

Last year: Premiership winner
Division: Premiership
Coach: Joe Maddock
Gains: James Hawkey (Tasman), Greg Pleasents-Tate (Canterbury), Filimoni Waqainabete (North Harbour)
Losses/loans: Jed Brown (Tasman), Wyatt Crockett (Tasman), Chris Gawler (Taranaki), Finn Hart-Strawbridge (Otago), Dylan Nel (Otago), Joel Hintz (Wellington), Jack Straker (Northland), Jack Stratton (Waikato) Rob Thompson (Manawatu)

The Canterbury squad is:
Sam Beard, George Bridge, Phil Burleigh, Brett Cameron, Tom Christie, Hamish Dalzell, Whetu Douglas, Mitchell Drummond, Mitchell Dunshea, Ereatara Enari, Braydon Ennor, Sef Fa'agase, Billy Harmon, Alex Hodgman, Oliver Jager, Chris King, Daniel Lienert-Brown, Caleb Makene, Josh McKay, Greg Pleasants-Tate, Reed Prinsep, Ngane Punivai, Luke Romano, Tom Sanders, Siate Tokolahi, Nathan Vella.

COUNTIES MANUKAU

Division: Premiership
Last year: Fifth in Premiership
Coach: Darryl Suasua
Gains: Latiume Fosita, Pisi Leilua (Auckland), Michael McKee (Southland), Sovelio Ropati (Bay of Plenty), Mark Royal (North Harbour), Howard Sililoto (Northland), Te Aihe Toma (Bay of Plenty), Cardiff Vaega (Hawkes Bay)
Losses: Mosese Dawai (Waikato)

The Counties Manukau squad is: Joseph Royal, Gafatasi Su'a, Suetana Asomua, Sean Bagshaw, Nepo Laulala, Howard Sililoto, Coree Te Whata-Colley, Kalolo Tuiloma, Daymon Leasuasu, Matiaha Martin, Viliame Rarasea, Sam Henwood, Dan Hyatt, Fotu Lokotui, Matthew Vaai, Sikeli Nabou, Kieran Read, Viliami Taulani, Liam Daniela, Siaosi Nginingini, Jonathan Taumateine, Latiume Fosita, Luteru Laulala, Nigel Ah Wong, Sam Furniss, Obyn Leger, Cardiff Vaega, Sonny Bill Williams, Kalione Hala, Sione Fifita, Toni Pulu, Sione Molia, Tevita Nabura, Etene Nanai-Seturo, Te Aihe Toma

HAWKE’S BAY

Division: Championship
Last year: Sixth in Championship
Coach: Mark Ozich
Gains: Joe Apikoatoa, Ben Power (Wellington), Samiuela Ulufonua, Joshua Kaifa (Auckland)
Losses/loans: Tom Iosefo (Poverty Bay), Cardiff Vaega (Counties Manukau)

The Hawke's Bay squad is:
Michael Allardice (41), Joe Apikotoa (0), Mark Braidwood (16), Hannon Brighouse (0), Michael Buckley (0), Geoff Cridge (18), Jacob Devery (7), Ash Dixon (82), Pasqualle Dunn (6), Mason Emerson (22), Gareth Evans (10), Folau Fakatava (0), Tiaan Falcon (19), Tim Farrell (5), Devan Flanders (0), Solomone Funaki (temporary injury cover - 0), Stacey Ili (0), Josh Kaifa (0), Kianu Kereru-Symes (0), Jason Long (30), Jonah Lowe (24), Ben May (9), Lincoln McClutchie (0), Marino Mikaele-Tu'u (11), Tom Parsons (15), Ben Power (0), Pouri Rakete-Stones (10), Brodie Retallick (9), Fa'alemiga Selesele (18), JJ Taulagi (0), Josiah Tavita-Metcalfe (0), Danny Toala (0), Sasa Tofilau (0), Will Tremain (0), Shae Tucker (0), Sam Ulufonua (0), Brad Weber (17).

MANAWATU

Last year: Fifth in Championship
Division: Championship
Coach: Jeremy Cotter
Gains: Sam Stewart, James Tofa (Southland), Rob Thompson (Canterbury), Brad Tucker (Taranaki).
Losses: Curtis Reid (North Harbour), Newton Tudreu (Waikato)

Manawatu squad (caps in brackets):
Aaron Smith (43), Ngani Laumape (12), Nehe Milner-Skudder (37), Jackson Hemopo (20), Sean Paranihi (10), Faalelei Sione, Sione Asi (3), Michael Alaalatoa (27), Fraser Armstrong (27), Hamish Northcott (43), Brayden Iose (2), Brice Henderson (12), Liam Hallam-Eames (9), Liam Mitchell (5), Tim Cadwallader (23), Michael Tagicakibau (0), Lefeimi Mafi (7), Jamie Booth (32), Kayne Hammington (30), Te Rangitira Waitokia (4), Antonio Kiri Kiri (53), Nick Crosswell (85), Otere Black (39), Jade Te Rure (29), Rob Thompson (0), James Tofa, Jono Ihaka (0), Sam Stewart (0), Brad Tucker (0), Sam Wasley (0), Sam Malcolm (9).

NORTH HARBOUR

Last year: Third
Division: Premiership
Coach: Tom Coventry
Gains: Loketi Manu (Auckland), James Dargaville (Canberra), Dillon Hunt (Otago), Harrison Levien (Waikato), Ben Nee-Nee, Jacob Pierce (Auckland), Curtis Reid (Manawatu), Sione Teu (Otago)
Losses: Jarrad Hoeata (Taranaki), Kane Jacobsen (Northland), Mark Royal (Counties Manukau)

The North Harbour squad is:

James Parsons (93), Matt Duffie (co-captains) (21), Ben Nee-Nee (0), Chris Eves (13), Danny Drake (0), Dillon Hunt (0), Gerard Cowley-Tuioti (36), Glenn Preston (25), Hapakuki Moala-Liava'a (21), Jacob Pierce (0), James Fiebig (0) , Mike Tamoaieta (11), Murphy Taramai (22), Nick Mayhew (29), Sione Mafileo (33), Sione Teu (0), Karl Tu'inukuafe (17) , Lua Li (0), Luteru Tolai (0), Bryn Hall (58), Bryn Gatland (21), Daniel Hilton-Jones (16), Harrison Groundwater (7), Jack Bergin (0), James Dargaville (0), Lewis Gjaltema (3), Loketi Manu (0), Mark Telea (8), Shaun Stevenson (11), Tevita Li (45).

NORTHLAND

Last year: Fourth
Division: Championship
Coach: Derren Witcombe
Gains: Kane Jacobsen (North Harbour), Jack Straker (Canterbury), Isi Tuungafasi (Auckland), Regan Verney (Wellington)
Losses: Solomon Alaimalo (Tasman), Tim Bond (Waikato), Josh Larsen (Otago), Howard Sililoto (Counties Manukau)

The Northland squad is: Jordan Olsen, Matt Moulds, Ross Wright, Ropate Rinakama, Jack Straker, Isileli Tuungafasi, Paddy-Joe Atkins, Boyd Wiggins, Joshua Goodhue, Murray Douglas, Temo Mayanavanua, Tom Robinson, Matt Matich, Kara Pryor, Kane Jacobson, Jaycob Matiu, Sam McNamara, Sam Nock, Jono Kitto, Mac Sykes, Jack Debreczeni, Myles Thoroughgood, Tim Blundell, Jack Goodhue, Scott Gregory, Blake Hohaia, Tamati Tua, Regan Verney, Jordan Hyland, Rene Ranger, Jone Macilai, Renata Roberts-Te Nana, Matt Wright, Noah Cooper.

OTAGO


Last year: Third
Division: Championship
Coach: Ben Herring
Gains: Finn Hart-Strawbridge (Canterbury), Thomas Hill (Tasman), Liam Howley (Southland), Josh Larsen (Northland), Dylan Nel (Canterbury)
Losses: Dillon Hunt (North Harbour), Fletcher Smith (Waikato), Sione Teu (North Harbour), Tei Walden (Taranaki)

The Otago squad is:
Vilimoni Koroi, Ben Smith, Jona Nareki, Mitch Scott, Josh Timu, Matt Faddes, Michael Collins, Sio Tomkinson, Finn Strawbridge, Josh Ioane, Kurt Hammer, Josh Renton, Dylan Nel, Naulia Dawai, James Lentjes, Slade McDowall, Sione Misiloi, Josh Dickson, Tom Rowe, Joketani Koroi, Josh Larsen, Hisa Sasagi, Aki Seiuli, Tom Hill, Donald Brighouse, Jonah Aiona, Sam Anderson-Heather, Liam Coltman, Sekonaia Pole.

SOUTHLAND

Last year: Seventh
Division: Championship
Coach: Dave Hewett
Gains: James Wilson (offshore), Tony Lamborn (USA)
Losses: Liam Howley (Otago), Michael McKee (Counties Manukau), Sam Stewart, James Tofa (Manawatu)

Southland 2018 squad:
Bill Fukofuka, Brayden Mitchell, Brenton Howden, Chris Apoua, Flynn Thomas, Jack Capil, Joe Walsh, Manaaki Selby, Morgan Mitchell, Phil Halder, Ray Tatafu, Reuben Northover, Shaun Stodart, Tony Lamborn, Wade McCrae, Aleki Morris, Greg Dyer, Jackson Ormond, James Wilson, Jay Renton, Lewis Ormond, Matt Johnson, Nico Costa, Ray Nu'u, Tauasosi Tuimavave, Tayler Adams

TARANAKI

Last year: Beaten semifinalist
Division: Premiership
Coach: Willie Rickards
Gains: Chris Gawler (Canterbury), Jarrad Hoeata (North Harbour), Jesse Parete (Bay of Plenty), Kane Thompson (Wellington), Tei Walden (Otago)
Losses: Declan O’Donnell, Kylem O’Donnell (Waikato), Brad Tucker (Manawatu)

The Taranaki squad is (caps in brackets):

Beauden Barrett (26), Jordie Barrett (0), Scott Barrett (0), Lachlan Boshier (26), Mitchell Brown (27), Mitchell Crosswell (40), Logan Crowley (4), Tom Florence (2), Chris Gawler (0), Mitchell Graham (44), Toa Halafihi (34), Fin Hoeata (10), Jarrad Hoeata (69), Jack Jordan (0), Brendon Leonard (0), Avon Lewis (4), Donald Maka (8), Manasa Mataele (13), Ciarhan Matoe (3), Marty McKenzie (36), Scott Mellow (0), Kiniviliame Naholo (2), Waisake Naholo (35), Brayton Northcroft-Hill (0), Reuben O'Neill (18), Jesse Parete, Stephen Perofeta (21), Jayson Potroz (0), Leighton Price (19), Jared Proffit (15), Ricky Riccitelli (9), Xavier Roe (0), Bradley Slater (1), Aseali Sorovaki (2), Pita Sowakula (8), Kyle Stewart (0), Angus Ta'avao (31), Te Toiroa Tahuriorangi (31), Seta Tamanivalu (52), Kane Thompson (6), Letu Vaeno (18), Tupou Vaai (0), Beaudein Waaka (19), Sean Wainui (34), Daniel Waite (1), Teihorangi Walden (0), Adrian Wyrill (15).


TASMAN

Last year: Beaten finalist
Division: Premiership
Coach: Leon McDonald
Gains: Solomon Alaimalo (Northland), Jed Brown, Wyatt Crockett (Canterbury), Jacob Norris (Waikato)
Losses: James Hawkey (Canterbury), Thomas Hill (Otago), Trael Joass (Bay of Plenty), Andrew Petelo (Wellington)


The Tasman squad is:

Forwards
Wyatt Crockett (vice captain), Alex Ainley, Ethan Blackadder, Jed Brown, Ryan Coxon, Vernon Fredericks, Shannon Frizell, Kane Hames, Tyrel Lomax, Andrew Makalio, Ray Niuia, Pari Pari Parkinson, Tim Perry, Blair Prinsep, Isaac Salmon, Liam Squire, Quinten Strange, Jordan Taufua, Sione Havili.

Backs
David Havili (captain), Mitchell Hunt (vice captain), Solomon Alaimalo, Levi Aumua, Finlay Christie, Leicester Faingaanuku, Tima Faingaanuku, Billy Guyton, Will Jordan, Alex Nankivell, Rupena Parkinson, Tim O’Malley.
Coaches: Leon MacDonald, Andrew Goodman, Shane Christie and Clarke Dermody.


WAIKATO

Last year: Seventh in Premiership
Division: Championship
Coach: Jonno Gibbes
Gains: Mosese Dawai (Counties Manukau) Pepesana Patafilo (Wellington), Timothy Bond (Northland), Declan O’Donnell, Kylem O’Donnell (Taranaki), Fletcher Smith (Otago), Jack Stratton (Canterbury), Newton Tudreu (Manawatu)
Losses: Harrison Levien (North Harbour), Jacob Norris (Tasman)

The Waikato squad is:
Sekope Lopeti-Moli, Michael Mayhew, Samsoni Taukei'aho, Hetet Haereiti, Joshua Iosefa-Scott, Ayden Johnstone, Sefo Kautai, Atu Moli, Toby Smith, Timothy Bond, Sam Caird, Laghlan McWhannell, James Tucker, Jono Armstrong, Jahrome Brown, Adam Burn, Murray Iti, Luke Jacobson, Mitch Jacobson, Jordan Manihera, Kylem O'Donnell, Jack Stratton, Raniera Takarangi, Damian McKenzie, Fletcher Smith, Matthew Lansdown, Anton Lienert-Brown, Pepesana Patafilo, Bailyn Sullivan, Dwayne Sweeney, Quinn Tupaea, Tyler Campbell, Dawai Mosese, Declan O'Donnell, Sevu Reece, Jordan Bunce, Niven Longopoa.

WELLINGTON

Last year: Championship winners
Division: Premiership
Coach: Chris Gibbes
Gains: Joel Hintz (Canterbury), Andrew Petelo (Tasman), Thomas Waldrom (offshore)
Losses: Pepesana Patafilo (Waikato), Joe Apikotoa, Ben Power (Hawke’s Bay), Kane Thompson (Taranaki), Regan Verney (Northland)

The Wellington Lions squad is:
Leni Apisai, Asafo Aumua, James Blackwell, Dane Coles, Tolu Fahamokioa, Alex Fidow, Vaea Fifita, Lose Filipo, Jackson Garden-Bachop, Wes Goosen, Kemara Hauiti-Parapara, Du Plessis Kirifi, Ben Lam, Sam Lousi, Will Mangos, James O'Reilly, TJ Perenara, Carlos Price, Billy Proctor, Matt Proctor, Sheridan Rangihuna, Trent Renata, Ardie Savea, Galu Taufale, Jeffery To'omaga-Allen, Malo Tuitama, Peter Umaga-Jensen, Thomas Umaga-Jensen, TJ Va'a, Isaia Walker Leawere, Thomas Waldrom.