Menu mitre10cup.co.nz

News

Round three: Preview and Team Lists

Getty Images

Wednesday, August 21, 2019    allblacks.com    Getty Images

Check out all of the key information and team lists for round one and click HERE for all results:

Hawke’s Bay v Otago
Thursday 22 August, 7.35pm, McLean Park, Napier. TICKETS.
Played: 58 (1887-2018)
Won: Hawke’s Bay 22, Otago 35, Drawn 1
Last match: Otago 20 Hawke’s Bay 19 (20 October 2018)
Referee: Mike Fraser

Otago were impressive in their Ranfurly Shield defence against Southland last weekend, but now have to prove they can win away from home if they are going to be a genuine Championship contender.

TEAMS:
Hawke’s Bay:

1: Pouri Rakete-Stones 2: Ash Dixon 3: Joel Hintz 4: Isaia Walker-Leawere 5: Tom Parsons 6: Geoff Cridge 7: Brendon O'Connor 8: Devan Flanders 9: Brad Weber 10: Lincoln McClutchie 11: Mason Emerson 12: Danny Toala 13: Stacey Ili 14: Jonah Lowe 15: Caleb Makene
Reserves: Kianu Kereru-Symes , Ben May, Namatahi Waa, Solomone Funaki, Josh Kaifa, Folau Fakatava, Neria Fomai, Ollie Sapsford

Otago: 1: Aki Seiuli 2: Liam Coltman 3: George Bower 4: Joe Latta 5: Josh Dickson 6: Adam Thompson 7: James Lentjes 8: Sione Misiloi 9: Kane Hammington 10: Josh Ioane 11: Jona Nareki 12: Patelesio Tomkinson 13: Aleki Morris-Lome 14: Henry Purdy 15: Vilimoni Koroi.
RESERVES: Sekonaia Pole, Jonah Aoina, Hisa Sasagi, Louis Conradie, Dylan Nel, Rowan Gouws, Harumichi Tatekawa, Michael Collins  

Wellington v Canterbury
Friday 23 August, 7.35pm, Westpac Stadium, Wellington. TICKETS.
Played: 173 (1883-2018)
Won: Wellington 87, Canterbury 76, Draws: 10.
Last match: Canterbury 27 Wellington 20 (25 August 2018)
Referee: Ben O’Keeffe

It’s not often Canterbury open their season with two losses. Things don’t get easier for the Cantabs as they face a fired-up Lions side on their home patch.

TEAMS:
Wellington:
 1: Xavier Numia 2: Asafo Aumua 3:Alex Fidow 4: Josh Furno 5: James Blackwell 6: Vaea Fifita 7: Du'Plessis Kirifi 8:Teariki Ben-Nicholas 9: Kemara Hauiti-Parapara 10: Jackson Garden-Bachop 11: Pepesana Patafilo 12: Peter Umaga-Jensen 13: Vince Aso 14: Wes: Goosen 15: Billy Proctor
Reserves: James O’Reilly, Morgan Poi, Sef Fa’agase, Naitoa Ah Kuoi, Mateaki Kafatolu, Connor Collins, Trent Renata, Losi Filipo

Canterbury: 1: Daniel Lienert-Brown 2: Brodie McAlister 3: Siate Tokolahi 4: Luke Romano 5: Mitchell Dunshea 6: Whetukamokamo Douglas 7: Billy Harmon 8: Luke Whitelock 9: Ere Enari 10: Brett Cameron 11: Braydon Ennor 12: Inga Finau 13: Tim Bateman 14: Ngane Punivai 15: Josh McKay.
RESERVES: Seb Siataga, Harrison Allan, Oli Jager, Reed Prinsep, Tom Christie, Conor McManus, Fergus Burke, Dallas McLeod
Tasman v Manawatu
Saturday 24 August, 2.35pm, Landsowne Park, Blenheim. TICKETS.
Played: 11 (2006-2018)
Won: Tasman 8, Manawatu 3.
Last match: Tasman 29, Manawatu 19 (19 September 2018)
Referee: Nick Hogan

Tasman Mako will be looking to continue their early season dominance at home against the unpredictable challenge of the Manawatu Turbos.

TEAMS:
Tasman: 
1: Tim Perry 2: Hugh Roach 3: Tyrel Lomax 4: Quinten Strange 5: Shannon Frizell 6: Liam Squire 7: Jacob Norris 8: Sa (Jordan) Taufua 9: Finlay Christie 10: Mitchell Hunt 11: Lotima Faingaanuku 12: Timothy O’Malley 13: Alex Nankivell 14: Jamie Spowart 15: William Jordan
Reserves: Samiuela Moli, Atunaisa Moli. Isaac Salmon, Pari Pari Parkinson, Ethan Blackadder, Uchida Keisuke, Fetuli Paea, David Havili

Manawatu: 1: Fraser Armstrong 2: Nick Grogan 3: Samuela Tawake 4: Liam Mitchell 5: Jackson Hemopo 6: Nick Crosswell 7: Rhys Pedersen 8: Sione Tuipulotu 9: Jamie Booth 10: Otere Black 11: Adam Boult 12: James Tofa 13: Hamish Northcott 14: Josiah Maraku 15: Drew Wild.
RESERVES: Sam Stewart, Fa’alelei Sione, Sione Asi, Fraser Stone, Brayden Iose, Griffin Culver, Stewart Cruden, Sam Wasley

Auckland v Bay of Plenty

Saturday 24 August, 5.05pm, Eden Park, Auckland. TICKETS 
Played: 63 (1912-2017)
Won: Auckland 51, Bay of Plenty 12.
Last match: Auckland 38, Bay of Plenty 19 (30 September 2017)
Referee: Brendon Pickerill

Bay of Plenty ride into Eden Park high on confidence after being the only team to pick up a maximum of 10 competition points following the first two rounds.

TEAMS:

Auckland: 1: Alex Hodgman 2: Robbie Abel 3: Marcel Renata 4: Jamie Lane 5: Jack Whetton 6: Dalton Papalii 7: Blake Gibson 8: Hoskins Sotutu 9: Jonathan Ruru 10: D’Angelo Leuila 11: Reiko Ioane 12: TJ Faiane 13: Tenielu Tele’a 14: Caleb Clarke 15: Salesi Rayasi
RESERVES: Leni Apisai, Jarred Adams, Taniela Koroi, Peter-Chanel Tagaloa, Waimana Riedlinger-Kapa, Danny Tusitala, Daniel Kirkpatrick, Kurt Heatherley

Bay of Plenty: 1: Aidan Ross 2: Nathan Harris 3: Jeff Thwaites 4: Aaron Carroll 5: Alex Ainley 6: Hugh Blake 7: Mitchell Karpik 8: Abraham Papali’i 9: Richard Judd 10: Jason Robertson 11: Pryor Collier 12: Dan Hollinshead 13: Mathew Skipwith-Garland 14: Emoni Narawa 15: Chase Tiatia
RESERVES: Kurt Eklund, Tom McHugh, Mafileo Tevita, Baden Wardlaw, Ajay Lafaele-Mua, Leroy Carter, Lalomilo Lalomilo, Joseva Ravouvou

Counties Manukau v Waikato
Saturday 24 August, 7.35pm, Navigation Homes Stadium, Pukekohe. TICKETS.
Played: 63 (1955-2017)
Won: Counties Manukau 22, Waikato 40, Draws: 1.
Last match: Waikato 33 Counties Manukau 21 (25 August 2017)
Referee: Nick Briant

We may only be in round three but this match shapes as a pivotal clash for both sides. The winner will move safe inside the top four while the loser will likely drop out of the top half of the Premiership ladder.

TEAMS:
Counties Manaukau:
 1: Conan O’Donnell 2: Joseph Royal 3: Tim Metcher 4: Mickey Wooliams 5: Daymon Leasuasu 6: Sikeli Nabou 7: Sam Henwood 8: Malgene Ilaua 9: Jonathan Taumateine 10: Riley Hohepa 11: Kalione Hala 12: Cardiff Vaega 13: Nathaniel Apa 14: Kirisi Kuridrani 15: Andrew Kellaway
RESERVES: Donald Maka, Sean Bagshaw, Mark Royal, Viliame Rarasea, Dan Hyatt, Liam Daniela, Nikolai Foliaki, Liam Fitzsimons

Waikato: 1: Olliver Norris 2: Samisoni Taukei'aho 3: Sefo Kautai 4: Tim Bond 5: James Tucker 6: Hamilton Burr 7: Mitchell Jacobson 8: Luke Jacobson 9: Jack Stratton 10: Fletcher Smith 11: Declan O'Donnell 12: Dwayne Sweeney 13: Louis Rogers 14: Bailyn Sullivan 15: Rivez Reihana
RESERVES: Sekope Lopeti Moli, Haereiti Hetet, Joshua Iosefa-Scott, Antonio Shalfoon, Murray Iti, Raniera Takarangi, Valynce Te Whare, Newton Tudreu

Taranaki v Northland
Sunday 25 August, 2.05pm, Yarrow Stadium, New Plymouth. TICKETS.
Played: 49 (1924-2018)
Won: Taranaki 30, Northland 18, Draws: 1.
Last match: Northland 18 Taranaki 17 (2 September 2018)
Referee: Paul Williams

Taranaki are shaping as a top contender for the Championship crown and know a victory over Northland at home will see them sitting pretty on the ladder.

TEAMS:
Taranaki:
 1: Reuben O’Neill 2: Ricky Riccitelli 3: Donald Brighouse 4: Tupou Vaa’i 5: Mitch Brown 6: Kaylum Boshier 7: Lachlan Boshier 8: Pita-Gus Sowakula 9: Te Toiroa Tahuriorangi 10: Dainel Waite 11: Kini Naholo 12: Teihorangi Walden 13: Sean Wainui 14: Waisake Naholo 15: Jayson Potroz
RESERVES: Scott Mellow, Chris Gawler, Kyle Stewart, Jesse Parete, Tom Florence, Lisati Milo-Harris, Regan Verney, Jackson Ormond

Northland: 1: Ross Wright 2: Jordan Olsen 3: Jack Straker 4: Sam Caird 5: Josh Goodhue 6: Sam McNamara 7: Matt Matich 8: Jaycob Matiu 9: Sam Nock 10: Jack Debreczeni 11: Pisi Leilua 12: Blake Hohaia 13: Matt Johnson 14: Jordan Hyland 15: Scott Gregory
RESERVES: Paddy Jo Atkins, Corey Te Whata-Colley, Isileli Tu’ungafasi, Sean Sweetman, Aorangi Stokes, Harrison Levien, Dan Hawkins, Renata Roberts-Ta Nana

Southland v North Harbour

Sunday 25 August, 4.35pm, Rugby Park, Invercargill. TICKETS.
Played: 25 (1987-2017)
Won: Southland 9, North Harbour 16.
Last match: North Harbour 45, Southland 20 (24 August 2017)
Referee: James Munro

It’s been three long years since the Stags have registered a win in the Mitre 10 Cup. Will it come this weekend at home against the boys from north of the bridge?

TEAMS:
Southland: 
1: Joseph Walsh 2: Flynn Thomas 3: Morgan Mitchell 4: Ben Fotheringham 5: Mike McKee 6: Charles Alaimalo 7: Matthew James 8: Bill Fukofuka 9: Logan Crowley 10: Marty McKenzie 11: Lausii Taliauli 12: Raymond Nu’u 13: Javaan Fa’amoe-Ioane 14: Isaac Te Tamaki 15: Josh Moorby
Reserves: Greg Pleasents-Tate, Shaun Stodart, Howard Silioto, Raymond Tatfu, Taine Te Whata, Jay Renton, Scott Eade, Moses Faletolu

North Harbour: 1: Karl Tu’inukuafe 2: David Meki 3: Sione Mafeleo 4: Ben Nee-Nee 5: Jacob Pierce 6: Ethan Roots 7: Dillon Hunt 8: Lotu Inisi 9: Bryn Hall 10: Matt McGahan 11: Tomas Aoake 12: James Little 13: Asaeli Tikoirotuma 14: Matt Duffie 15: Shaun Stevenson
RESERVES: Luteru Tolai, Luatangi Li, Ropate Rinakama, Gerard Cowley-Tuioti, Murphy Taramai, Lewis Gialtema, Harrison Groundwater, Fine Inisi